niedziela, 8 marca 2015

Japonia 100 lat temu - tajemnicza i zagadkowa, na fotografii stereoskopowej

Japonia pełna tajemnic - na przełomie XIX i XX wieku:

inne kobiety

inne ubiory

inne zwyczaje

inne pojazdy

inne krajobrazy

inna kultura

inny świat

Stare fotografie stereoskopowe przerobione na gify.


1. Japonska wieśniaczka na słynnych polach herbacianych w Shizuoka

A Country Girl among the FamousTea Fields od Shizuoka, Japan.


2. Japonskie łóżko

Japanese Bed 


3. Japońska dama

Japanese lady in a yama-kago (mountain chair) crossin Daiya river. Nikko, Japan.


4. Sadzenie ryżu

Where Intensive Agriculture Is a Necesity - Setting out Rice Plants, Japan.


5. Gejsze hazardzistki

The Gaisha Gamblers. Japan. 


6. Yokohama - ulica i ludzie przed trzęsieniem ziemi w 1923 roku

Before the Earthquake of 1923 -  Shops and Crowds on a Busy Street of Yokohama, Japan.


7. Wulkan Fudżijama

Fujiyama, Japan.


piątek, 6 marca 2015

Sterowiec Allegro w Olsztynie



Wśród badaczy historii Olsztyna sporo miejsca zajmuje ostatnio sprawa sterowców w Olsztynie - sprawa historii bazy sterowców w Dywitach oraz propagandowej wizyty w 1936 roku w Olsztynie dwóch największych niemieckich sterowców: "Hindenburg" i "Graf Zeppelin".
Niejako zapomniany pozostał natomiast epizod z 2007 roku - również "propagandowa" wizyta w Olsztynie sterowca Allegro. Od tej wizyty minęło już prawie 8 lat, można więc już dzisiaj powiedzieć, że była to również historyczna wizyta.

Sterowiec w barwach Allegeo, który latał nad Olsztynem w 2007 roku, to sterowiec o konstrukcji ciśnieniowej, czyli bez szkieletu. Dawne sterowce latające nad Olsztnem w okresie pierwszej wojny światowej i w 1936 roku były sterowcami o sztywnej konstrukcji szkieletowej.
Sterowiec widoczny na zdjęciach miał 60 metrów długości. Taki statek powietrzny jest dzisiaj czymś wyjątkowym, wywarł na mnie ogromne wrażenie, co widać po ilości zrobionych zdjęć. A nie wszystkie są tu opublikowane. Patrzyłem na niego jak mały chłopiec, który zobaczył coś pierwszy raz w życiu. Rzeczywiście - ja, chłopiec już duży  - widziałem sterowiec po raz pierwszy w życiu. Może tylko nie miałem otwartej z wrażenia buzi.

Można się tylko domyslać, jakie wrażenie na ówczesnych mieszkańcach Olsztyna zrobiły "Hindenburg" i "Graf Zeppelin". Pierwszy miał 245 metrów długości, drugi 236,6 metrów. Były więc ok. cztery razy dłuższe.

Poniżej - moja fotogaleria z 2007 roku:


1. Start, lot i lądowanie - lotnisko Dajtki







2. Sterowiec nad Olsztynem






3. Cumowanie sterowca





wtorek, 3 marca 2015

Balony i sterowce - fotografia stereoskopowa

Stara fotografia stereoskopowa to bardzo wdzięczny przedmiot kolekcjonerski. Ma kilka zalet:
1. Dokumentuje historię świata od drugiej połowy XIX wieku. A historią pasjonuje się coraz większa rzesza Polakow, co można zauważyć chociażby po ilości dostępnych na rynku tytułów prasowych, zajmujących się tym tematem. 
2. Istnieje ogromna różnorodność fotografii. Szacuje się, że wśród samych komercyjnych fotografii stereokopowych, wydawanych przez firmy wydawnicze w znacznych nakładach, jest ponad 4 miliony różnych ujęć. Do tego dochodzi niezliczona ilość fotografii amatorskich. Tak więc żaden kolekcjoner fotografii stereoskopowych nigdy nie spotka się ze ścianą i nie powie - zebrałem już wszystkie możliwe egzemplarze, moje dalsze życie nie ma sensu. Taka sytuacja często ma miejsce na przykład wśród kolekcjonerów międzywojennych monet polskich.
3. Cudowny efekt trójwymiarowości. Aby dojrzeć tę głębię płaskiego obrazka, potrzene jest urządzenie zwane stereoskopem. Kto raz popatrzy przez stereoskop na stare fotografie stereoskopowe - zakocha sie w nich na zawsze.

Fotografia stereoskopowa stała sie popularna na świecie w latach 60-tych XIX wieku. Kres jej popularności to koniec lat 30-tych XX wieku. W epoce, w której nie istniała telewizja, internet i telefonia komórkowa - fotografia stereoskopowa, dostępna na rynku w dużych ilościach, z obrazkami przedstawiającymi życie i ciekawostki na całym świecie, pozwalała ludziom odbyć wirtualną podróż bez potrzeby ruszania sie z fotela. Dzisiaj stara fotografia stereoskopowa przeżywa na świecie renesans, jest to bardzo popularny przedmiot kolekcjonerski. W Polsce jeszcze niestety nie. Jest wąskie grono zajmujące się kolekcjonowaniem takich fotografii, także robieniem współczesnych fotografii stereoskopowych, jednak wiekszość z nas jeżeli chodzi o temat 3D, co najwyżej idzie do kina.

Zainspirowany bardzo interesującą prelekcją pt. "Sterowce w Olsztynie", jaką przeprowadził w zeszłym tygodniu  w Tartaku Raphaelsohnów Rafał Bętkowski, odkurzyłem moje stare fotografie stereoskopowe. 
I tyle znalazłem w temacie:

1. Niemiecki sterowiec (zeppelin) w miejscowości Friedrichshafen - lata 30-te 
XX-go wieku.
Niemcy - Friedrichshafen. Baza sterowcowa. Na fotografii "Hindenburg" lub "Graf Zeppelin". Opis fotografii na odwrocie tego nie rozstrzyga. Tu już z faszystowskimi symbolami, które po dojściu Hitlera do władzy stały się symbolami państwowymi III Rzeszy.

2. Japoński balon obserwacyjny. Wojna rosyjsko-japońska 1904-1905, 
Port Arthur, Mandżuria, Chiny. 
Skąd wzięli sie Rosjanie w Mandżurii? Otóż kiedy w 1899 roku w Chinach wybuchło tzw. "Powstanie Bokserów" skierowane ogólnie mówiąc przeciwko ekspansji "zachodniej cywilizacji", do Chin wkroczył wspólny korpus ekspedycyjny, który utworzyło 8 państw: Niemcy, Japonia, Rosja, Wielkia Brytania, Stany Zjednoczone, Francja, Włochy i Austro-Węgry. Kiedy Powstanie Bokserów ostatecznie upadło w 1901 roku, wszystkie państwa wycofały z Chin swoje wojska. Z wyjątkiem jednego. 
Kto zgadnie, jakie to było państwo?
I dlaczego Japończycy napadli na Rosjan w Mandżurii w 1904 roku? Emotikon wink


3. Brytyjski balon obserwacyjny, druga Wojna Burska, Afryka, tereny dzisiejszej RPA, 1901 rok.
Na fotografii brytyjski korpus Lorda Robertsa. Lord Roberts przybył do południowej Afryki prosto z brytyjskiej kolonii w Indiach, gdzie zbrojnie umacniał brytyjskie imperium. Kiedy pod koniec XIX wieku w południowej Afryce odkryto bogate złoża złota i diamentów - Wielka Brytania nabrała ochoty na zawładnięcie tymi terenami. A od XVII wieku tereny południowej Afryki zamieszkiwali, oprócz ludności tubylczej - Burowie. Burowie to potomkowie głównie holenderskich, ale także niemieckich, belgijskich i francuskich osadników. Ci prości chłopi walczyli mężnie przeciwko wyszkolonej brytyjskiej armii przez okres 3 lat. Niestety w końcu ulegli. Wojna trwała w latach 1899-1902.
Efekt widziany w stereoskopie jednak jest zdecydowanie lepszy.


4. Niemiecki sterowiec (zeppelin) nad miastem.
To jeden z wczesnych modeli, charakteryzujący się "ołówkowatym" kształtem.
Jest podobny do naszego olsztyńskiego Z IV (LZ 16).

5. Wrak niemieckiego sterowca. 
 Według opisu na zdjęciu sa francuscy inspektorzy wojskowi. Powiem szczerze, że nie wyglądają na Francuzów. Nie znam sie na pierwszowojennych mundurach francuskich - ale bardziej wyglądają na Rosjan (z lewej), Anglików i Turka.

6. Niemiecki sterowiec "Graf Zeppelin"
Tu "Graf Zeppelin" w Egipcie, nad Wielkimi Piramiami, podczas swojego słynnego lotu propagandowego nad Afryką.

7. Na koniec urządzenie do oglądania starych fotografii stereoskopowych - streoskop Holmesa. Ten akurat egzemplarz został wyprodukowany w 1898 roku przez amerykańską firmę "THE PERFECTSCOPE".