poniedziałek, 11 listopada 2013

Makieta Starego Miasta – cudze chwalicie, swego nie znacie

Dorobiliśmy się makiety Starego Miasta w Olsztynie. Stoi na cokole obok Starego Ratusza. Pomysł ze wszech miar godny uwagi. Makieta jest interesująca i bardzo realistyczna. Nawet woda w Łynie jest prawdziwa !!! (foto). Tylko jest jakiś mały problem z tymi powodziami. Cały most Św. Jana jest zalany. 
A i w okolicach Katedry woda po pas J.

Pani Autorka makiety twierdzi, że pomysł na nią zrodził się w trakcie zagranicznych wojaży, w czasie pobytu w Monachium (źródło - Gazeta Olsztyńska: artykuł ). Inny pan twierdzi, jak czytałem również w Gazecie Olsztyńskiej, że podobną makietę widział bodajże w Brukseli.

Cudze chwalicie, swego nie znacie !!!

Wystarczyło pojechać do Krakowa. Tam jako wzór do naśladowania stoją dwie przepiękne makiety. Pierwsza przedstawia Barbakan i fragment murów miejskich z Bramą Floriańską. Druga przedstawia Wawel. Obie makiety oczywiście z podpisami alfabetem Braille’a.

Mówiąc o zbudowaniu makiety w Olsztynie, jako o świetnym pomyśle, wcale nie żartowałem. Takie makiety przyciągają rzesze turystów. Czasami nawet bardziej, niż same przedstawione na nich zabytki,
o czym niech świadczy sesja fotograficzna widoczna na ostatnim zdjęciu.

Makieta w Olsztynie:




Kraków – makieta Barbakanu:



Kraków – makieta Wawelu: 






czwartek, 8 sierpnia 2013

Dębowa Góra – zapomniany cmentarz


Odkryłem ostatnio cmentarz w Dębowej Górze. W zasadzie to, co z niego zostało. Wichry historii spowodowały, że ukryty w lesie zachował się do dzisiaj w szczątkowym stanie. Kilka pomników, dwa pięknie kute ogrodzenia grobów, potłuczone tablice. O dziwo zachowały się dwa skrzydła bramy wejściowej, chociaż po samym ogrodzeniu cmentarza nie pozostał nawet ślad.
Dębowa Góra to dosłowne tłumaczenie z niemieckiego (Eichberg). To niewielka wioska położona w dawnym powiecie Ostróda (Landkreis Osterode), niedaleko Olsztynka (dawniej Hohenstein), na trasie pomiędzy miejscowościami Pawłowo (Paulsgut) i Stębark (Tannenberg). Niegdyś Dębowa Góra była regularną wioską, położona w niedalekim oddaleniu od szosy. Dziś z dawnej zabudowy pozostały może cztery chałupy. Gdyby nie zielone tablice z nazwą, nikt nie domyśliłby się, że przejeżdża przez wioskę.
Na mapie zaznaczyłem położenie cmentarza. Położonego obok, przy samej drodze gospodarstwa na pochodzącej z 1933 roku mapie jeszcze nie ma.

To, co zwróciło moją uwagę to widoczny na jednym ze zdjęć element ogrodzenia nagrobka w kształcie przypominającym baśniowy kwiat albo owoc? To wyjątkowy kunszt dawnego rzemieślnika. Podobnych ozdób nie widziałem nawet na żadnym starym cmentarzu w Olsztynie. Inna ciekawostka to betonowy nagrobek w kształcie pnia drzewa. Ten typ nagrobka był bardzo popularny na przełomie XIX i XX wieku. Pień drzewa ma ponoć jakieś odniesienia biblijne. Podobne nagrobki widziałem również na polskich cmentarzach, na przykład w Brodnicy.















wtorek, 19 lutego 2013

Film "Tannenberg" w kinie Awangarda - Allenstein 1932



Oto Olsztyn w 1932 roku. Panorama miasta wykonana z wieży Katedry w kierunku zachodnim. Widać Starówkę, Kościół Garnizonowy, a dalej za torami koszary piechoty i koszary artylerii.

Z lewej strony widoczne byłe kino Awangarda, które do 1945 roku nosiło nazwę LUISEN THEATER, od imienia królowej Luizy Pruskiej, żony króla Fryderyka Wilhelma III.

Właśnie w 1932 roku zakończono produkcję filmu pt. „Tannenberg”, sławiącego pruskie zwycięstwo w pamiętnej bitwie w sierpniu 1914 roku. Na kinie wisi wielkoformatowy plakat reklamujący ten film.


Film powstał w koprodukcji niemiecko-szwajcarskiej.
Reżyseria: Heinz Paul

Główna obsada to:
• Karl Koerner - Paul von Hindenburg – dowódca pruskiej 8-ej Armii
• Henry Pless – Szef Sztabu Generał Ludendorff
• Hans Mühhofer – członek Sztabu Oberstleutnant Hoffmann (moim skromnym zdaniem to właśnie on 
  był ojcem pruskiego zwycięstwa w tej bitwie)
• Edgar Boltz - Generał von Scholz
• Sigurd Lohde - Generał Samsonow – dowódca rosyjskiej Armii „Narew”
• Carl Auen - Generał Postowski
• Ernst Pröckl - Generał Martos
• Erwin Suttner - Generał Klujew

Zawsze chciałem obejrzeć ten film, ale nigdzie w sieci nie mogę go znaleźć.
Udało mi się za to zdobyć austriacką gazetkę z epoki w całości poświęconą filmowi, którą prezentuję poniżej:







Dodano: 01.05.2014:
Film na youtube - dzięki Anonimowy !!!
http://www.youtube.com/watch?v=m6Q4ihrRR5I