niedziela, 17 grudnia 2023

Sklep sportowy - Olsztyn 1976 r.

 


Stara pocztówka z 1976 roku, wygrzebana dziś w mojej szufladzie. Wysoka Brama, a obok kamienica z chyba neonem (o ile dobrze pamiętam) o treści "Artykuły Sportowe". To był kultowy niegdyś sklep na Starym Mieście w Olsztynie, drugi obok Składnicy Harcerskiej, obok którego nie dało się przejść obojętnie. Za każdym razem przechodząc tamtędy, każdy młody mieszkaniec Olsztyna, odczuwał nieodpartą potrzebę wejścia do środka i chociażby pooglądania towaru na półkach.

Przy ulicy parkują Syrena 105 i Zastava 1100.

środa, 1 listopada 2023

1 listopada - Wszystkich Świętych na cmentarzu w Dajtkach

 


Dziś, w uroczystość Wszystkich Świętych, odwiedziłem stary cmentarz w Dajtkach. Znajdują się tu pochówki zarówno przedwojenne, jak i te z wczesnych lat powojennych. Cmentarz nie jest wcale zapomniany, mieszkańcy go chętnie odwiedzają. Dziś również było sporo ludzi, nawet o wieczornej porze. Starałem się tylko ich nie fotografować. Praktycznie na każdym nagrobku ktoś postawił znicz. I jestem przekonany, że większość osób, które tu dziś spotkałem - przyszła, aby zapalić znicz osobie nieznajomej. Nie widziałem grobu, o którymś ktoś by zapomniał, także tego przedwojennego. I obserwując przychodzące tu osoby, widziałem, że szukają one właśnie takich zapomnianych grobów, aby zapalić na nich znicz. Ileż tu pozytywnych emocji. I to na cmentarzu, przy okazji święta przypominającego nam wszystkim o śmierci. Jak to miło mieć świadomość, że nie brakuje jeszcze na ty świecie normalnych ludzi...

Cmentarz ostatnio bardzo wyładniał. Jest zadbany. W tym roku zamiast obskurnej siatki pojawiło się eleganckie metalowe ogrodzenie. Są nasadzenia nowych żywopłotów. Przed cmentarzem zamiast błotnistego pobocza jest nowy chodnik.
















sobota, 7 października 2023

Rosyjskie haubice w Olsztynie - Tannenberg 1914


"Zdobyte rosyjskie działa w Olsztynie"

Na zdjęciu powyżej Olsztyn i zdobyte na Rosjanach w trakcie bitwy pod Tannenbergiem haubice 122 mm wz. 1909. Co ciekawe, są to haubice opracowane przez niemiecką firmę Krupp w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez rosyjską Główną Dyrekcję Artylerii po doświadczeniach z wojny z Japonią z lat 1904-1905. Drugim modelem haubicy przyjętym wtedy w Rosji na uzbrojenie była 122 mm haubica wz. 1910 opracowana przez francuską firmę Schneider. 

Fotografia pochodzi z nr 14 broszury informacyjnej zatytułowanej "Weltkrieg! Kriegs-&Ruhmesblätter" (Wojna światowa! Dokumenty chwały wojennej). 

Takich broszur jest więcej - w sumie 100 pierwszych numerów obejmujących okres od 28 lipca 1914 r. do 3 maja 1916 r., zszytych w książkę z twardą oprawą. Broszury zawierają krótkie notki z prowadzonych działań wojennych. 



Czytając te krótkie notatki, można zauważyć, że ich autorzy nie doceniali wagi zwycięstwa pod Tannenbergiem. Na temat tej bitwy napisano tylko 4 krótkie wzmianki, które cytuję poniżej: 

26 sierpnia 1914 
Rozpoczyna się oczekiwana decydująca bitwa w Prusach Wschodnich. Po odparciu szpiegów armii rosyjskiej, która zbliżała się do Olsztyna, doszło do ogromnej bitwy na linii Dąbrówno - Stębark (Tannenberg) - Olsztynek - Nidzica - Szczytno z frontem o długości 50 kilometrów. Pomimo ogromnej liczebności Rosjan, nasze dzielne oddziały nie cofają się ani na krok; dwa korpusy armii rosyjskiej zostały całkowicie zniszczone. 

28 sierpnia 1914 
Po trzech dniach zaciętej bitwy pomiędzy Dąbrównem a Szczytnem nasze wojska w Prusach Wschodnich pod dowództwem generała von Hindenburga odniosły wielkie zwycięstwo nad rosyjską Armią Narew. Pomimo interwencji świeżych sił wroga przez Nidzicę, pięć korpusów armii i trzy dywizje kawalerii zostają otoczone z trzech stron i wpędzone w mazurskie jeziora i bagna. Straty rosyjskie są ogromne, nasz łup jest ogromny. Poległo kilku rosyjskich generałów, w tym znakomity dowódca wojskowy Samsonow. Podaje się, że wojska rosyjskie na północy Prus Wschodnich wycofują się. 

29 sierpnia 1914
Zwycięzca z Prus Wschodnich, generał von Hindenburg, zostaje mianowany generałem pułkownikiem i otrzymuje Krzyż Żelazny I klasy. Cesarz dziękuje mu w następującym telegramie:
"Wielka Kwatera Główna, 29 sierpnia 1914 r. Dzięki całkowitemu zwycięstwu nad przewagą rosyjską, osiągniętemu w trzydniowej bitwie, armia na zawsze zasłużyła na wdzięczność Ojczyzny, Ja, podobnie jak całe Niemcy, jestem dumny z tego osiągnięcia armii pod waszym dowództwem. Przekaż moje gorące imperialne uznanie odważnym żołnierzom. Wilhelm I."

31 sierpnia 1914 
Klęska rosyjska w rejonie Dąbrówno - Szczytno jest o wiele poważniejsza, niż początkowo sądzono i oznacza całkowitą zagładę armii zwaną Armią Narew. Generał von Hindenburg donosi, że pojmano 92 000 nierannych jeńców, w tym trzech dowódców generałów i 400 oficerów, liczne karabiny i sztandary. Cała artyleria została zniszczona, na bagnach i jeziorach zginęło ponad 100 000 Rosjan, nieliczne pozostałości dumnej armii uciekają na południe za granicę.

Znalazła się również jedna fotografia ze zniszczonego w trakcie walk Działdowa. I to wszystko.

Krzysztof

"Uchodźcy z Prus Wschodnich w zniszczonym przez Rosjan Działdowie."


czwartek, 24 sierpnia 2023

Olsztyn - ul. Warmińska

Kilka zdjęć z mojej ulubionej ulicy Warmińskiej. Tu historia sie zatrzymała. Wojna nie zniszczyła tej ulicy, a dzięki przeprowadzonej już renowacji wielu kamienic, odzyskuje dawny blask.