O mnie
- PhotoKrzysztof
- Allenstein i jego historia, w szczególności wojsko i militaria przed II wojną światową, Olsztyn w fotografii, piękne kobiety i wszystkie moje historyczne pasje. FOTOGRAFIE ZWYKLE MOŻNA POWIĘKSZYĆ. Jeżeli masz problem z zamieszczeniem komentarza, wybierz profil "Anonimowy". Zapraszam: photokrzysztof@gmail.com
wtorek, 31 maja 2016
poniedziałek, 30 maja 2016
Odnaleziona rosyjska armata wz. 1902 „Putiłówka” z armii Generała Samsonowa
Armata wz. 1902 "Putiłówka" z trakcie rekonstrukcji na 100-lecie bitwy pod Tannenbergiem w miejscowości Szkotowo w 2014 roku. |
Moim zdaniem wydarzyła się sensacja na skalę co najmniej europejską. Odnalezione zostały lufa i zamek rosyjskiej
armaty wz. 1902, kaliber 76,2 mm zwanej
w carskiej Rosji "trzycalową putiłówką", w Polsce w okresie międzywojennym armatą "prawosławną". To lufa i zamek nie byle jakiej armaty - a armaty biorącej udział w bitwie pod Tannenbergiem. Lufa i zamek znajdują się obecnie w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Odnaleźli ją miejscowi pasjonaci historii i poszukiwacze.
Jak lufa znalazła się w ziemi? Można domniemywać, że wycofujący się po klęsce armii "Narew" Generała Samsonowa carscy artylerzyści, w obliczu braku perspektyw na powodzenie dalszej walki i w sytuacji braku możliwości przedarcia się do własnego kraju, widząc zakorkowane wycofującymi się żołnierskimi masami drogi - postanowili zrobić coś, aby armata nie dostała się w ręce wroga. Rozłożyli armatę na części i zakopali lufę i zamek armaty. Czy możliwe jest odnalezienie pozostałych jej części? Wątpliwe. Myślę, że laweta armaty, pancerna osłona, czy drewniane koła nie miały strategicznego znaczenia, nie zostały ukryte, a porzucone gdziekolwiek.
Jakby nie było - znalezisko to jest ogromną sensacją. Pomimo używania tego typu armat w Polsce w okresie międzywojennym (ponad 300 Putiłówek zdobytych zostało w trakcie wojny polsko-bolszewickiej), nie zachował się z tego okresu ani jeden egzemplarz. Dopiero kilkanaście lat temu do Polski zostały sprowadzone 3 sztuki z Finlandii.
Armata ta była bardzo udaną konstrukcją, prostą w konstrukcji i niezawodną. Carscy artylerzyści strzelali z niej przede wszystkim szrapnelami. A już w 1914 roku niemieccy żołnierze zaczęli nazywać ją "kosą śmierci". Wyprodukowano w sumie 8.529 "Putiłówek". Kompletne armaty produkowane były w fabrykach: Putiłowskiej, Obuchowskiej i Permskiej. Poza tym same jaszcze produkowała Sanktpetersburska Fabryka Uzbrojenia. Funkcjonowały również montownie: Sanktpetersburski, Kijowski i Briański Arsenały, które z gotowych części montowały same lawety. "Nasza" armatnia lufa wyprodukowana została w Permie.
W dniu wczorajszym, czyli 29 maja 2016 roku, w Muzeum Warmii i Mazur odbyła się prelekcja na temat odnalezionej armaty. Później armatę można było obejrzeć i dotknąć w magazynie solnym, co uwiecznione zostało na załączonych zdjęciach.
Armata jest jeszcze przed konserwacją, na którą pojedzie do Warszawy.
Mam nadzieję, że armata będzie zaczątkiem tannenberskiej kolekcji Muzeum Warmii i Mazur. Wszak bitwa pod Tannenbergiem jest wydarzeniem jak najbardziej związanym z historią Warmii i Mazur, wydarzeniem bardzo dobrze znanym i rozpoznawalnym w całej Europie, wydarzeniem w którym brały udział po obu walczących stronach duże rzesze Polaków. Taka kolekcja byłaby w stanie ściągnąć do Muzeum wielu nowych odwiedzających.
Pierwszy rodzynek w kolekcji w postaci tannenberskiej armatniej lufy już jest.
środa, 25 maja 2016
Allenstein - Adler Apotheke
Domy podcieniowe na Starym Mieście w Olsztynie. Na wprost, za gęstwiną zieleni - ulica wiodąca do zamku. Każdy Olsztynianin zna chyba to miejsce. W okresie międzywojennym w tym miejscu mieściła się najstarsza w mieście Apteka "Adler-Apotheke" (po naszemu: "Pod Orłem") założona w 1751 r.
Mam wrażenie, ze przed wojną - pomimo trudniejszych warunków życia większości mieszkańców - miasto było jakieś ładniejsze. Spójrzcie na budynki, widoczne pomiędzy arkadami. Ich secesyjne elewacje nadawały miastu jakiś niepowtarzalny klimat...
W okresie międzywojennym:
Dziś:
Apteka Adler-Apotheke produkowane przez siebie mikstury lecznicze rozlewała do firmowych butelek. Oto porcelanka do takiej butelki z okresu, gdy właścicielem apteki był E. Bernecker.
Fotografia porcelanki pochodzi ze strony: marienburg.pl |
poniedziałek, 23 maja 2016
Cmentarz pierwszowojenny w Giżycku
To jest jeden z dwóch cmentarzy pierwszowojennych w Giżycku. Nazywam go małym, w odróżnieniu od tego drugiego, znajdującego się w pobliżu cmentarza komunalnego. Ten usytuowany jest w pobliżu ulicy wiodącej do Twierdzy Boyen.
Spoczywa na nim 243 żołnierzy niemieckich i 175 rosyjskich. Żołnierze ci raczej nie są ofiarami jednej bitwy, ponieważ na nagrobkach znalazłem daty ich śmierci z 1915 i 1916 roku. Nie wszystkie nagrobki jednak sprawdziłem.
Dziś cmentarz ten jest bardzo zadbany. Jeszcze 10 lat temu wyglądał znacznie gorzej.
piątek, 20 maja 2016
sobota, 7 maja 2016
Rowerem nad jezioro Ukiel
Fotorelacja z małego wypadu rowerem nad jezioro Ukiel w Olsztynie. Fotografie wykonane na krótkim odcinku od plaży miejskiej, wzdłuż ulicy Żeglarskiej, dalej jadąc ścieżką rowerową wzdłuż brzegu jeziora do Centrum Rekreacyjno-Sportowego "UKIEL" w Olsztynie przy ul. Olimpijskiej 1.
Na fotografiach między innymi Restauracja Przystań, Restauracja Lago, ale najciekawsze zestawienie z nową infrastrukturą stanowi pamiętający chyba jeszcze przedwojenne czasy drewniany budynek Harcerskiej Stanicy Wodnej "BRYZA".
Ścieżki rowerowe wokół jeziora są doskonałe.
Ścieżki rowerowe wokół jeziora są doskonałe.
Subskrybuj:
Posty (Atom)