piątek, 26 lutego 2010

Pałac w Kamieńcu – Napoleon i Pani Walewska

Kamieniec Suski. Pałac. Dziś ruina, niegdyś jeden z piękniejszych w Prusach pałaców, zwany Pruskim Wersalem z racji przepychu, bogatego wystroju oraz przepięknych ogrodów i parku, jakie go otaczały.
Wybrałem się do Kamieńca na zimową wycieczkę śladami Napoleona i jego „polskiej żony”. Okazuje się, że w bliższych i dalszych okolicach Olsztyna istnieje wiele niezwykłych i magicznych miejsc wartych odwiedzenia.

Pałac wybudowany został w latach 1716-1720 w stylu francuskiego baroku na zlecenie Konrada Albrechta Finck von Finckenstein. przez berlińskiego architekta pochodzenia angielskiego John Collas’a, według projektu Francuza Jeana de Bodt’a.Trójkątnym fronton pałacu ozdobiony był tympanonem z ciekawą płaskorzeźbą przedstawiającą herb w centralnej części i wojenne trofea – sztandary, trąbki, armaty, kule armatnie, karabiny i pistolety.
Niesamowite wrażenie musiało robić połączenie zielonego mansardowego dachu wykonanego z glazurowej cegły i 12 kominów w kolorze lśniącego granatu.
Od strony jeziora Gaudy attykę pałacu dachu zdobiły rzeźby Jowisza, Junona, Herkulesa i Wenery – alegorie 4 pór roku. Rzeźby te stoją obecnie odrestaurowane na jednym ze skwerów w centrum Iławy. Z innych ciekawostek – przed zamkiem krzyżackim w Ostródzie stoi obecnie stara armata pochodząca również z Kamieńca.
Wnętrza wykończone były z niezwykłym przepychem. Najbardziej znany był tak zwany Błękitny Gabinet, którego ściany wyłożone były niebieskim jedwabiem.


Rezydencja zapisała się na stałe w europejskiej historii za sprawą pobytu tutaj od 1 kwietnia do 6 czerwca 1807 roku Napoleona Bonaparte. Cesarz zmęczony trudami długiej kampanii wojennej toczonej z wojskami pruskimi i rosyjskimi, po przerwie zimowej spędzonej w Ostródzie, gdzie mieszkał w pozbawionym wygód krzyżackim zamku, z chęcią przeniósł się do wygodnej rezydencji. Podobno Cesarz na widok pałacu Finckensteinów otoczonego ogrodem i parkiem miał zakrzyknąć: „Endlich Chatteuo !”- nareszcie pałac !
Kamieniec, wówczas Finkenstein, przez dwa wiosenne miesiące 1807 roku stał się główną kwaterą armii cesarskiej.
To tutaj Cesarz opracowywał plany dalszych wojen, szykował odwet za klęskę pod Pruską Iławką, naradzał się ze swymi marszałkami oraz ministrami.
Tutaj przyjeżdżali wysocy polscy dostojnicy, między innymi generał Henryk Dąbrowski.
To tutaj Henryk Dąbrowski knuł intrygi przeciwko Księciu Józefowi Poniatowskiemu, bo nie mógł ścierpieć, że taki młokos, a nie on, został głównodowodzącym polskich wojsk.
Tutaj Cesarz przyjmował gości nie tylko z Europy, a nawet posłów z odległej Persji, którym przekazał list zachęcający szacha perskiego do wojny z Rosją.
To tutaj, w Kamieńcu Napoleon stworzył słynną formację polskich szwoleżerów gwardii cesarskiej.
Tutaj pisał również listy do swoich kobiet. Do swojej żony cesarzowej Józefiny pisał trochę beznamiętnie: „ Przenoszę moją kwaterę główną do bardzo pięknego pałacu w rodzaju pałacu Bessierese posiadającego dużo pieców. Jest to dla mnie miłe, gdyż wstając w nocy lubię patrzeć w ogień. ”
Do Pani Walewskiej pisał już z uczuciem: „List Pani sprawił mi wielką radość. Jesteś Pani zawsze taka sama i nie wolno wątpić w uczucia, jakie do Ciebie żywię. A więc chciałabyś Pani znosić trudy drogi? Ujrzałbym Panią z prawdziwą radością, jaką mogłaby mi Pani sprawić. Tylko oby to nie przyniosło szkody Twojemu zdrowiu. Myślę, że wkrótce Panią zobaczę, Mario. W oczekiwaniu całuję piękne ręce Pani”.
I kolejny list: „Pani, otrzymałem Twój uroczy list. Miałaś Pani brzydką pogodę. Jesteś zmęczona złą drogą, ale czujesz się dobrze i to jest najważniejsze. Liczę na Pani obietnicę. Przede wszystkim tysiące serdeczności i czuły pocałunek w śliczne usta”.

Tutaj wreszcie rozkwitła namiętność pomiędzy kochankami.To podobno właśnie tutaj cesarz Francji po raz pierwszy wziął w ramiona Marię Walewską. Chociaż to ostatnie akurat nie jest do końca pewne. Przyszli kochankowie poznali się 7 stycznia 1807 roku na balu w Zamku Królewskim w Warszawie. Maria Łączyńska-Walewska przekonywana była przez otoczenie o celowości podjęcia romansu z Napoleonem ze względów patriotycznych. Dzięki niej zauroczony Panią Walewską Cesarz patrzeć miał przychylniejszym okiem na zabiegi mające na celu odtworzenie polskiej państwowości. Jak podaje Marian Brandys w swojej arcyciekawej książce „Kłopoty z Panią Walewską” - Maria spotykała się z Napoleonem kilkakrotnie wcześniej, już w Warszawie, również w cztery oczy. Marian Brandys przeprowadził w sprawie Pani Walewskiej dogłębne śledztwo i kroki, które dzisiaj moglibyśmy nazwać dziennikarstwem śledczym. I jest dla mnie w tym temacie jak najbardziej wiarygodny. W nieco zawoalowany sposób sugeruje on, że w trakcie jednego z takich spotkań, kiedy Maria jeszcze nie chciała oddać się Napoleonowi i padła zemdlona – Napoleon nie okazał się być dżentelmenem...

A wracając do Kamieńca - Cesarz mieszkał na I-ym piętrze w środkowej części pałacu, w pokoju wyposażonym w ogromne łoże z baldachimem.Obok pokoju Napoleona mieszkała Maria Walewska. Cesarz Napoleon i Maria Walewska po spędzonych razem upojnych nocach, śniadania spożywali w specjalnym pokoju śniadaniowym sąsiadującym z ich sypialniami. Pałac zawsze pełen był ludzi – ministrów, oficerów, wojska, służby i gości pragnących by choć na chwilę spłynął na nich cesarski blask. Podobnie na placu przed pałacem roiło się od ludzi – tu przybywali posłańcy, tu czekali chętni na audiencję, tu odbywała się musztra wojska. Pobyt Marii Walewskiej dla większości z nich był jednak tajemnicą. Do końca swego pobytu Maria nie opuszczała pałacu. Jej pokój znajdował się w sąsiedztwie pomieszczeń cesarza, na piętrze obok pokoju śniadaniowego. Jedynymi osobami, które widywała poza cesarzem, był kamerdyner i mameluk Rustan.

Przed II wojną światową w oryginalnych salach pałacu w Kamieńcu amerykańska wytwórnia filmowa Metro-Goldwyn-Meyer nakręciła sceny filmu o Marii Walewskiej z Gretą Garbo w roli tytułowej. Film na podstawie powieści Wacława Gąsiorowskiego "Pani Walewska" wyreżyserował Clarence Brown.
Na zdjęciu od lewej:
- Minister spraw zagranicznych Napoleona – Talleyrand. W tej roli Reginald Owen.
- Pani Walewska – Greta Garbo
- Napoleon – Charles Boyer.
Najmniej znana, ale za to bardzo ciekawa jest tu postać Talleyranda. W rzeczywistości zajmował się on nie tylko „ministrowaniem”, ale pełnił również drugą nie mniej absorbującą rolę cesarskiego naganiacza, który organizował Napoleonowi towarzystwo pięknych dam.

W rękach rodziny zu Dohna von Schlobitt skoligaconych z Finck von Finckensteinami, Kamieniec pozostawał do 1945 roku. Jego ostatnim właścicielem był Alfred zu Dohna. W 1945 r. po zajęciu tych terenów przez armię radziecką pałac został ograbiony i spalony. Od tego czasu popadał w ruinę. Klika lat temu pałac wykupił jeden z najbogatszych Polaków, ale na razie skończyło się tylko na ogrodzeniu terenu.

W latach 1930-tych w pałacu zamieszkiwała również inna bardzo znana postać – Adolf Hitler. Kiedy Paul von Hindenburg umierał w swym folwarku Neudeck (aktualnie Ogrodzieniec w gminie Kisielice), Hitler chciał odwiedzić umierającego prezydenta Rzeszy, jednak ten nie chciał go przyjąć. Hitler zamieszkał wtedy w pobliskim pałacu Finckenstein u hrabiego Dohna aby poczekać na śmierć Hindenburga, gdyż ten był już w bardzo złym stanie.

Podobno w czasie II wojny światowej w kamienieckim pałacu mieszkał również dłuższy czas Hermann Göering. Oprócz dzieł sztuki bardzo lubił również psy. W czasie jego pobytu w Kamieńcu dwa z nich zdechły i zostały pochowane w pałacowym parku. Ta ostatnia informacja jest jednak nie do końca potwierdzona.

Co jeszcze warto zobaczyć w Kamieńcu. Interesujący kościół pochodzący prawie z okresu napoleońskiego, powstały również dzięki rodowi Finckenstein:Do Kamieńca można dojechać przez Iławę i Susz, lub z drugiej strony – przez Małdyty i Stary Dzierzgoń. Zumi pokazuje odległość z Olsztyna – 98 km.

8 komentarzy:

 1. Fajnie dowiedziec się czegoś więcej na temat mojej miejscowości . Dziękuje pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo interesujące.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie przeczytałam,bardzo ciekawie napisane. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 4. kamieniecsuski.cba.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam w Kamieńcu latem, do środka nie udało się wejść, bo ogrodzone, mowiono mi, że tam "Kulczyk krowy hoduje". Miejscowi skierowali mnie do Szymbarku, bo tam podobno ukazuje się duch pani Walewskiej. Też byłam i było fajnie, bo można wejść do środka. Ciekawy pan oprowadza po ruinach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje za Kulczyka,nareszcie wiem kto go kupił.ó

   Usuń
 6. A w filmie MGM to jest staranna makieta pałacu, jednak nie oryginał...

  OdpowiedzUsuń