wtorek, 8 marca 2016

Wehrmacht, artyleria - co to za ustrojstwo? Foto-Ziemann, Allenstein 1937Kolejne fotografie z albumu tego samego żołnierza - artylerzysty Wehrmachtu, wykonane w zakładzie fotograficznym Foto-Ziemann, Allenstein.

Co to za ustrojstwo na fotografiach? Pierwsze, co przyszło mi na myśl - to dalmierz artyleryjski. Ale dalmierze mają przecież formę długiej rury ułożonej poziomo, a nie czegoś podobnego do reflektora. Czym zatem jest urządzenie obsługiwane przez żołnierzy z fotografii? Proszę znawców militariów drugiej wojny światowej o pomoc w rozwikłaniu tej zagadki.

Na pierwszej fotografii żołnierze z urządzeniem w pełnym rynsztunku. W tle - samochód Krupp-Protze w wersji Kfz.69 -  ciągnik artyleryjski dla dział 3,7 cm PaK 36. Do czego służyła skrzynka, na której siedzi żołnierz z lewej i po co jest ta korba?

Na drugiej fotografii przegląd urządzeń w koszarach. Widoczne dwa urządzenia wraz z dwoma skrzynkami wyposażonymi w korby.

Dodano 10.03.2016r.:
Sprawa wyjaśniła się dzięki Arturowi. Tajemnicze urządzenie to aparat sygnalizacji świetlnej B-Blink. Skrzynka z korbą to ręczna prądnica do zasilania żarówki. W czasach, kiedy nie było jeszcze powszechnych radiostacji, żołnierze (łącznościowcy) "mrugali" do siebie takim aparatem korzystając z alfabetu Morse'a.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz