czwartek, 15 czerwca 2017

Panorama Olsztyna z 1906 roku i stary mostek na Łynie


Pocztówka wydana w 1906 roku przez "Reinicke & Rubin" w Magdeburgu.
Przedstawia widok na wiadukty kolejowe i stary mostek na Łynie. Mostek wtedy jeszcze drewniany, w okresie międzywojennym zastąpiony został konstrukcją żelbetową, istniejącą do dziś. 
Współczesnego ujęcia tego miejsca nie mogłem zrobić, ponieważ widoczne na pocztówce zakole Łyny gęsto porośnięte dziś jest dorodnymi drzewami, które choć wczesną wiosną, bez liści, zasłaniały widok.
Mostek pomimo tego, że jest wykonany z ciężkiego żelbetu, zachwycił mnie. Dlatego sfotografowałem go ze wszystkich stron.
Po lewej widać piękny neogotycki budynek dawnej pralni garnizonowej. Budynek istnieje do dziś, widoczny jest na przedostatniej fotografii. Niestety dziś jest wręcz brzydki. Nic nie  pozostało z jego dawnej neogotyckiej urody. Zastanawia mnie tylko brak na pocztówce komina przyklejonego współcześnie do budynku. Może został dobudowany później? W końcu kiedyś pranie robiło się na gorąco. Nie było pralek z elektrycznym grzałkami. Aby podgrzać wodę, trzeba było rozpalić ogień. Przy robieniu prania dla całego garnizonu, palenisko musiało być duże. Stąd i duży komin.
Na ostatniej fotografii - fragment dawnej ulicy Artyleryjskiej, dziś 15 Dywizji. Szału nie ma. Paskudne, zaniedbane miejsce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz