poniedziałek, 2 lipca 2018

Gietrzwałd / Dietrichswalde - kościół i cudowne źródełko

Pocztówka z początków XX wieku.

Gietrzwałd to wieś lokowana na prawie chełmińskim w 1352 roku przez kapitułę warmińską (przypomnijmy, że Olsztyn otrzymał przywilej lokacyjny dopiero w 1353 roku). Zasadźcą był sołtys Dittrich (lub Ditter). Od nazwiska zasadźcy utworzona została niemiecka nazwa wsi Dietrichswalde, spolszczona następnie na Dzietrzwałd, Jetrzwałd i w końcu na Gietrzwałd. 
Gietrzwałd stał się sławny w 1877 roku, kiedy to od 27 czerwca do 16 września, na przykościelnym klonieMatka Boża objawiała się dwóm dziewczynkom: Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej. Dziewczynki opowiedziały, że Matka Boska przemówiła do nich po polsku, w gwarze warmińskiej. Powiedziały także, że Matka Boska pobłogosławiła pobliskie źródełko, z którego to woda po dziś dzień podobno uzdrawia chorych. 
Okolice źródełka zostały niedawno odnowione. Dawniej teren nie był tu utwardzony i zdarzało się pielgrzymom wdepnąć w małe błotko.
To o mnie tu zafascynowało, to przepiękne kute ogrodzenie wokół figury Matki Boskiej. Takich kutych liści (przypominają mi liście konwalii) nie widziałem w żadnym innym miejscu. 












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz