sobota, 25 maja 2024

Filumenistyka - stare pudełka od zapałek - 1 maja - pamiątki z PRL

 


Filumenistyka (gr. philéō = lubię + łac. lumen = światło) to dziedzina nauki i pasji hobbystycznej, która zajmuje się zbiorami pudełek od zapałek, etykiet zapałczanych, historią niecenia i użytkowania ognia itp.

Prezentowane pudełka zapałek pochodzą ze zbiorów Mirosława, olsztyńskiego kolekcjonera - filumenisty. Wszystkie upamiętniają święto 1-go maja, każde zapewne zostało wyprodukowane w innym roku. 

Najciekawszym pudełkiem jest oczywiście to najstarsze - z 1949 roku. Na etykiecie napis: Polski Monopol Zapałczany -  to monopol skarbowy państwa w sferze produkcji i importu zapałek, ustanowiony w II Rzeczypospolitej ustawą z dnia 15 lipca 1925 r. o monopolu zapałczanym. Po II wojnie światowej monopol pod tą nazwą funkcjonował do 1951 roku. Tak więc pudełka z tym napisem są najstarsze. W 1951 roku został przemianowany na "Polski Przemysł Zapałczany".

Po II wojnie światowej w Polsce funkcjonowało 9 fabryk zapałek: w Błoniu, dwie w Bystrzycy (jedna zlikwidowana w 1947 roku), w Czechowicach, Częstochowie, Gdańsku,  Sianowie (uruchomiona 1 września 1947 roku) i Złotym Stoku (zlikwidowana w 1947 roku) oraz w Olsztynie (1 stycznia 1948 r. fabrykę postawiono w stan likwidacji, a maszyny i urządzenia przekazano do Sianowa).

W latach 1951–1954 w Polsce funkcjonowało już tylko 6 fabryk zapałek: pudełka z 48 zapałkami produkowały fabryki w Błoniu (zlikwidowana z końcem 1953 roku), Bystrzycy, Częstochowie i Gdańsku. Pudełka z 64 zapałkami produkowały fabryki w Czechowicach i Sianowie.

Prezentowane pudełka od zapałek są wykonane z cienkich warstw drewna. Tekturowe pudełka pojawiły się w sprzedaży gdzieś na przełomie lat 60/70-tych.

Takie to pamiątki z wczesnego PRL - mają już około 70 lat, niektóre więcej.













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz