niedziela, 18 października 2009

Jesienne barwy - Cmentarz Św. Jakuba

Cmentarz Św. Jakuba przy obecnej Al. Wojska Polskiego powstał w 1870 roku, po zamknięciu cmentarzy przy kościele Św. Jakuba i nie istniejącym już kościele Św. Krzyża. Parafia powiększyła go jeszcze nieco w 1892 roku, dokupując leżącą obok ziemię. W 1894 roku pochowano tu Jana Liszewskiego, założyciela "Gazety Olsztyńskiej". Cmentarz zamknięto w 1962 roku. Od tej pory jest systematycznie niszczony, a zabytkowych kutych ogrodzeń jest z roku na rok coraz mniej. Pomimo to pozostaje nadal bardzo malowniczy, szczególnie jesienną porą.

Słyszałem kiedyś, że jeszcze w latach 1970-tych na cmentarzu Św. Jakuba zachowany był grób pilota z nagrobkiem z elementem w kształcie śmigła samolotu. Czy ktoś może zweryfikować tę opowieść? Czy to prawda i kto był tym pilotem?

2 komentarze:

  1. To prawda. Był taki grób. Potem szło się na prawo i w drugim rzędzie leżał ktoś dla mojej mamy ważny. Pamiętam ten cmentarz, jak był jeszcze pełen grobów. Pamiętam pewien pierwszy listopad, gdy spadł taki duży śnieg, że idąc wsypywał mi się za kozaczki.Zatopione w śniegu ,na grobach, paliły się znicze otwartym ogniem. To właśnie ten płomień i biel śniegu powodował taką niesamowita atmosferę. To był jedyny dzień w roku, kiedy oficjalnie wolno mi było bawić zapałkami.
    Pozdrawiam autora bloga.
    Bardzo fajne miejsce.

    OdpowiedzUsuń
  2. na ul. Poprzecznej jest taki grób "ze śmigłem" dwóch lotników

    OdpowiedzUsuń