wtorek, 27 lipca 2010

Biblioteka objazdowa w Olsztynie

Niektóre pocztówki z okresu PRL-u bywają ciekawsze od tych przedwojennych. To jedna z nich, wydana w 1968 roku.Przed starym ratuszem w Olsztynie stoi autobus załadowany książkami. Napis na boku autobusu:
BIBLIOTEKA OBJAZDOWA
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
W OLSZTYNIE
Myślę, że autobus zajechał tu niejako do bazy, może uzupełnić książki przed kolejnym wyjazdem do okolicznych miejscowości?
Sam autobus jest równie ciekawy. To SAN model H01, produkowany w Sanockiej Fabryce Autobusów od 1957 roku. Był to autobus o bardzo nowoczesnej jak na owe czasy konstrukcji samonośnej, nie posiadający ramy - pierwszy tego typu model w Polsce.

Innym wartym uwagi szczegółem jest kino „Awangarda”. Jeszcze nie przebudowane, tak jak przed wojną posiada wejście główne od strony starego ratusza i ciekawą elewację, której prawdopodobnie nikt już nie pamięta.

1 komentarz:

  1. Biblioteka Objazdowa w autobusie działała w okresie ok. 1960-1970 i obsługiwała podolsztyńskie wioski, w ramach pracy biblioteki miejskiej, którą od 1946 roku kierowała Wanda Dąbrowska. Biblioteka Miejska mieściła się na parterze widocznego Starego Ratusza od marca 1950, tj. od zakończenia odbudowy tego budynku. W 1955 Miejska Biblioteka została połączona organizacyjnie z Wojewódzką Biblioteką, mieszczącą się na piętrze Starego Ratusza, pod nazwą Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie. Wanda Dąbrowska została wicedyrektorką połączonych bibliotek i dalej kierowała biblioteką miejską, aż do 1980 r., kiedy to przeszła na emeryturę.
    Pozdrawiam, Krzysztof Dąbrowski

    OdpowiedzUsuń