wtorek, 3 sierpnia 2010

NIECH ŻYJE FRONT NARODOWY

Duchy przeszłości wychodzą spod starej farby. U mnie jednak nie budzą już większych emocji. PRL i komunizm w Polsce (albo jak inni wolą: tylko socjalizm) był faktem historycznym i tego faktu nie da się usunąć ze świadomości ludzkiej i z historii poprzez burzenie pomników i temu podobne czyny. Tak samo wcale nie zależy mi na usunięciu tego ciekawego napisu, który wyszedł na światło dzienne w Olsztynie przy ulicy Warszawskiej nr 19.Wręcz przeciwnie – wolałbym, aby kamieniczka nie była remontowana, a jej ściany malowane. Ten napis to świadectwo historii. Może to ta mniej chlubna historia, jednak dla mnie jako dla mieszkańca naszego miasta, jest równie ciekawa jak ta przedwojenna i ta jeszcze starsza.
Z ciekawości cóż to było takiego ten Front Narodowy, poszperałem w Internecie i znalazłem kilka trochę suchych faktów:

Front Narodowy (od 1956 roku działający pod nazwą: Front Jedności Narodowej) - organizacja społeczno-polityczna utworzona w 1952 r. Obejmował związki zawodowe, partie polityczne a także inne organizacje społeczne. Realizował cele polityczne PZPR i był jej podporządkowany. Przewodniczącym zostawał zazwyczaj przewodniczący lub zastępca przewodniczącego Rady Państwa. Front Jedności Narodowej był aktywnie zaangażowany w wybory do sejmu i rad narodowych poprzez prezentacje list kandydatów. Sprawował patronat nad państwowymi oraz lokalnymi akcjami społecznymi. W roku 1983 został on rozwiązany. Jego kontynuację stanowił Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego PRON.

Tak więc napis na ścianie musiał powstać w latach 1952 – 1956.

4 komentarze:

 1. witam ,
  dzięki temu że dom nie był odnawiany od dziesiątków lat pozostał na nim jeszcze jeden napis , jaki ja odkryłem,
  a jaki napis sami odgadnijcie ,

  pozdrawiam
  WS
  z Olsztyna naturalnie..
  :)

  OdpowiedzUsuń
 2. przepraszam ,
  WS
  oznacza
  Wiesław S.

  pozdrawiam
  jeszcze raz,

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętam ten napis, gdy w 1969 stałem jako pierwszoklasista i machałem papierową flagą witając jakiś oficieli jadących z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś stara ul. Warszawska była jedną z głównych arterii w Olsztynie. Tędy kierował się całych ruch samochodowy w kierunku Warszawy. Nie było jeszcze ul. Śliwy.

   Usuń