

Gratka to dla mnie tym większa, że przedwojennych fotografii stereoskopowych z obecnych terenów polskich jest wyjątkowo mało, a już stereofotografia z Olsztyna to dla mnie zupełne zaskoczenie. Fotografie tego typu, dość małego formatu, bo 13 x 6 cm, wydawane były pod koniec lat 30-tych i w pierwszych latach II-giej wojny światowej.
Fotografie takie w seriach najczęściej po 100 sztuk wydawane były w formie książkowej. Książki miały wycięte okienka na umieszczenie w nich nie tylko fotografii, ale również składanego stereoskopu, takiego jak poniżej.

Niemiecki pomnik plebiscytowy w parku na Jakubowie zbudowany został w 1928 r. Zbudowany został dla uczczenia niemieckiego zwycięstwa w plebiscycie na Warmii i Mazurach, który odbył się 11 lipca 1920 roku.
W plebiscycie głosowano w 11 powiatach:
- Powiat Olsztyn Miejski
- Powiat Olsztyn Ziemski
- Powiat Olecko
- Powiat Ostróda
- Powiat Pisz
- Powiat Nidzica
- Powiat Giżycko
- Powiat Ełk
- Powiat Szczytno
- Powiat Mrągowo
- Powiat Reszel
Wyniki głosowania w Olsztynie były następujące:
- Powiat Miejski – za Polską 342 głosy (2,0%), za Niemcami 16.742 głosy
- Powiat Ziemski – za Polską 4.902 głosy (13,47%), za Niemcami 31.486 głosów
Pomnik miał 11 kolumn, a na każdej z nich uwieczniona została nazwa jednego z powyższych powiatów – siedzib komisji wyborczej. Na okręgu zwieńczającym kolumny napis głosił: Wir bleiben Deutsch 363209 für Deutschland 7980 für Polen, czyli: Pozostajemy niemieckie i wynik głosowania: 363.209 głosów za Niemcami (a właściwie za Prusami Wschodnimi jak sformułowana była deklaracja w trakcie plebiscytu), 7.980 głosów za Polską.
Tuż po II wojnie światowej pomnik został zburzony, a w jego miejscu w 1972 roku zbudowano tu okazały pomnik Bohaterom Walki o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne Warmii i Mazur.
Na koniec jeszcze 2 fotografie ściągnięte z Internetu:
Olsztyn w czasie plebiscytu, lipiec 1920.

Przekazanie Niemcom terenu plebiscytu przez Komisję Aliancką, Olsztyn 16 sierpnia 1920. Uroczystość odbyła się w siedzibie przedwojennej Rejencji, w budynku zwanym również po wojnie Dyrekcją Kolejową, a obecnie będącym siedzibą Urzędu Marszałkowskiego. Na obrazach są – jeżeli dobrze rozpoznaję: z lewej Bismarck, z prawej Cesarz Wilhelm II.
cieszę się, że ponownie zaczął Pan prowadzic bloga. Pozdrawiam, Kasia
OdpowiedzUsuńNa powyższym zdjęciu po lewej stronie znajduje się obraz cesarza Wilhelma I, a po prawej jego wnuka, cesarza Wilhelma II. A tak po za tym materiał bardzo ciekawy. Polecam moje strony: http://www.mojewendrowki.eu oraz http://www.cesarskaeuropa.pl. Jest tam sporo informacji w temacie turystyki i historii. Strona cesarska jest jeszcz w budowie. Jerzy Zaskiewicz
OdpowiedzUsuń