czwartek, 8 sierpnia 2013

Dębowa Góra – zapomniany cmentarz


Odkryłem ostatnio cmentarz w Dębowej Górze. W zasadzie to, co z niego zostało. Wichry historii spowodowały, że ukryty w lesie zachował się do dzisiaj w szczątkowym stanie. Kilka pomników, dwa pięknie kute ogrodzenia grobów, potłuczone tablice. O dziwo zachowały się dwa skrzydła bramy wejściowej, chociaż po samym ogrodzeniu cmentarza nie pozostał nawet ślad.
Dębowa Góra to dosłowne tłumaczenie z niemieckiego (Eichberg). To niewielka wioska położona w dawnym powiecie Ostróda (Landkreis Osterode), niedaleko Olsztynka (dawniej Hohenstein), na trasie pomiędzy miejscowościami Pawłowo (Paulsgut) i Stębark (Tannenberg). Niegdyś Dębowa Góra była regularną wioską, położona w niedalekim oddaleniu od szosy. Dziś z dawnej zabudowy pozostały może cztery chałupy. Gdyby nie zielone tablice z nazwą, nikt nie domyśliłby się, że przejeżdża przez wioskę.
Na mapie zaznaczyłem położenie cmentarza. Położonego obok, przy samej drodze gospodarstwa na pochodzącej z 1933 roku mapie jeszcze nie ma.

To, co zwróciło moją uwagę to widoczny na jednym ze zdjęć element ogrodzenia nagrobka w kształcie przypominającym baśniowy kwiat albo owoc? To wyjątkowy kunszt dawnego rzemieślnika. Podobnych ozdób nie widziałem nawet na żadnym starym cmentarzu w Olsztynie. Inna ciekawostka to betonowy nagrobek w kształcie pnia drzewa. Ten typ nagrobka był bardzo popularny na przełomie XIX i XX wieku. Pień drzewa ma ponoć jakieś odniesienia biblijne. Podobne nagrobki widziałem również na polskich cmentarzach, na przykład w Brodnicy.3 komentarze:

  1. Interesują mnie stare cmentarze, dlatego z zaciekawieniem przeczytałem. Taki ścięty pień drzewa często oznacza przerwany właśnie nurt życia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajna strona. Czytałam bez poczucia marnowania swojego czasu.


    Stop by my web blog spis firm

    OdpowiedzUsuń