czwartek, 3 września 2015

Dajtki k. Olsztyna - stara sygnaturka (dzwonnica) - ul. Żniwna, ok. 1960 r.




Poniżej stara pocztówka przedstawiająca wieś "Dajtki koło Olsztyna". Tak jest właśnie opisana na odwrocie. Na pocztówce sygnaturka z dzwonem i drewnianym daszkiem. Za nią mało widoczny drewniany krzyż, który zachował się również do naszych czasów. Dajtki zostały włączone w granice miasta Olsztyna w 1966 roku, tak wiec pocztówka musi pochodzić z okresu wcześniejszego. 
Sygnaturka (dzwonnica) musi mieć już wiele lat. Z pewnością jest przedwojenna. Została stworzona z wykorzystaniem pnia jakiegoś starego drzewa o rozdwojonym pniu.
Ulica Żniwna jest jeszcze nieutwardzona. Wokół wszędzie widać malownicze drewniane wiejskie płoty ze sztachetami. 
Dalej to samo miejsce współcześnie.










1 komentarz:

  1. Pojawiła nam się na FB dyskusja i różnica zdań, czy to jest sygnaturka, czyli najmniejszy dzwon na kościele do powiadamiania o mszy, czy też zwykła dzwonnica. Otóż pocztówka opisana jest dokładnie tak: DAJTKI k. Olsztyna. Sygnaturka.
    Powyższy opis o niczym nie przesądza, bo i autor pocztówki w czasach, kiedy państwo nie było przychylne Kościołowi, mógł nie orientować się dobrze w sprawach kościelnych.
    Rzeczywiście z przekazów starych mieszkańców wynika, że dzwon ten służył miedzy innymi do bicia "na trwogę" albo też w czasie drugiej wojny pełnił funkcje czysto sygnalizacyjne, np. obwieszczał zakończenie pracy robotników.

    OdpowiedzUsuń