czwartek, 26 listopada 2015

Fotografie Olsztyna w Bibliotece Kongresu USALibrary of Congress to Biblioteka Kongresu USA. Kopalnia materiałów dla amatorów i historyków. Po wpisaniu hasła "Allenstein" pojawiają się dwie fotografie Olsztyna, obie datowane na 1914 rok.

Pierwsza fotografia przedstawia widok ogólny Olsztyna z wiaduktów kolejowych. Na pierwszym planie ulica Wyzwolenia wiodąca w górę do nowego ratusza. Ale cóż to!!! Ratusza nie ma!!! Widać za to wyraźnie gęstwinę drzew cmentarza Świętego Krzyża, na miejscu którego w latach 1912-1915 wzniesiono nowy ratusz.
Fotografia została nieprecyzyjnie datowana. Musiała zostać wykonana przed 1912 rokiem.
Wyraźnie widoczne są:  
-  dawna "Luisenschule" na rogu Kronenstrasse (Wyzwolenia) i Jacobstrasse (Skłodowskiej-Curie) - piękny budynek z czerwonej cegły.
- zabudowę ulicy Skłodowskiej-Curie
- zabudowę ulicy Nowowiejskiego
- wieżę Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 

Druga fotografia przedstawia pociąg na olszyńskim dworcu, który przywiózł rannych pruskich żołnierzy, w asyście pielęgniarek. Może pociągiem przywieziono rannych, którzy brali udział w bitwie pod Tannenbergiem?
Fotografia zawiera błąd - została pokazana jako lustrzane odbicie. Jak to poznać?  Po napisach na wagonach. Przy dużym powiększeniu widać je wyraźnie.

Błędna wersja fotografii - lustrzane odbicie

Prawidłowa wersja fotografii - odwróconaŻołnierz prawdopodobnie Landsturmu lub Landwehry.
U pasa bagnet model 1871, stosowany do karabinu Mauser wz. 1871 oraz późniejszego wz. 1888.
W 1914 roku było to już bardzo przestarzałe uzbrojenie
.


Tu widać interesujący system otwierania okien w wagonie. Nie było korbek itp., tylko zwykły pas z dziurkami. Po zwolnieniu zaczepu okna, wielkość otwarcia regulowało się przy pomocy takiego paska. Zamknięcie okna następowało poprzez pociągnięcie paska do góry. Z lewej okno zamknięte, z prawej otwarte.

Fotografie w dużym rozmiarze można sobie ściągnąć ze strony:

Fotografie te nie są czymś nowym, czego miłośnicy dawnego Olsztyna nie widzieli. Zdecydowałem się jednak udostępnić powyższy link, ponieważ zaczęły mnie irytować przypadki wystawiania na sprzedaż kopii tych fotografii na jednym ze znanych portali aukcyjnych, za naprawdę spore pieniądze.

Warto pogrzebać w Bibliotece Kongresu USA. Można tam znaleźć również fotografię Olsztynka z 1914 roku, jak również sporo ciekawych fotografii dotyczących historii Polski okresu międzywojennego.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz