sobota, 17 grudnia 2016

Zatorze - jak można wykorzystać unijne dotacje do rewitalizacji ponad 100-letniej kamienicyNarożna kamienica na olsztyńskim Zatorzu: ul. Jagielońska 6 / Okrzei 28, od zawsze budziła moje zainteresowanie. A to za sprawą bardzo nietypowej w Olsztynie elewacji w poziome prążki. Podziwiam kunszt tynkarzy, którzy robili te prążki - idealnie równe na całej ogromnej powierzchni obu ścian kamienicy.
Niedawno wykonany został pierwszy etap rewitalizacji kamienicy - odnowienie obu klatek schodowych. Z udziałem dotacji unijnych. Wszystko pod nadzorem konserwatora zabytków. Wyszło cudownie.
Efekty widoczne są na fotografiach. 
Bardzo ciekawym pomysłem zastosowanym w przypadku tej rewitalizacji jest pozostawienie tzw. "świadka".  To kawałek ściany widoczny po prawej stronie na zdjęciu powyżej, odcinający się wyraźnie od reszty. Jest to fragment oryginalnego tynku i oryginalnego malowania, pieczołowicie zakonserwowany, pozostawiony jako świadek, że klatka schodowa została odnowiona dokładnie zgodnie z pierwotnym jej wyglądem.
Wkrótce przewidywany jest drugi etap rewitalizacji związany z odnowieniem elewacji zewnętrznej. 

Fasada kamienicy w swojej formie jest dość surowa, głównie dzięki strzelistym ryzalitom: środkowemu i bocznym, oraz prążkowanej fakturze elewacji. W zestawieniu z nimi pojawiające się na elewacji niewielkie ornamenty kwiatowe trochę zaskakują, a jednocześnie ocieplają wizerunek kamienicy. Mój zachwyt wzbudziły też pokryte zielonym szkliwem dachówki, z których wykonano zewnętrzne parapety.
Kibicuję osobom, które już włożyły tyle pracy w rewitalizację kamienicy i liczę, że uda się ją doprowadzić do końca zgodnie z planami. 

W Olsztynie jest wiele zabytkowych kamienic, które niszczeją od wielu lat. A remont nie kosztuje mało.  Niech wiec to będzie przykład, że można sięgnąć po pieniądze z dotacji. Wystarczy tylko chcieć. I oczywiście potrzeba trochę zaangażowania. 

Rewitalizacja klatek schodowych wykonana została z dofinansowaniem ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013. 
Dziś obowiązuje program na lata 2014 - 2020.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz