środa, 6 stycznia 2016

Zamek w Szymbarku i scenografia do filmu "Król Olch"


Szymbark. 
Jesień 1995 roku.
Jadąc do Susza zajrzałem, jak zwykle, na zamek w Szymbarku. I tu niespodzianka. Zamek w Szymbarku ubrany w scenografię do filmu "Król Olch" (niem. "Der Unhold", ang. "The Ogre") w reżyserii Volkera Schlöndorffa, z Johnem Malkovichem w roli głównej.

Fabuła filmu oparta jest na francuskiej powieści Michela Tourniera "Le roi des Aulnes" (Król Olch). Powieść ta bezpośrednio nawiązuje do ballady Johanna Wolfganga Goethego „Król Olch”. Główny bohater, Abel Tiffauges, trafia do Prus Wschodnich, gdzie służy w dworku wielkiego łowczego Trzeciej Rzeszy Hermana Göringa. Faszyzm zaczyna go fascynować. Później trafia do zamku Kaltenborn, gdzie zabiera matkom synów i przymusowo rekrutuje tych młodych chłopców do Hitlerjugend.  W oczach ludności uchodzi za potwora, który porywa dzieci, niczym legendarny Król Olch w balladzie Johanna Wolfganga Goethego. W filmie zamek w Szymbarku gra właśnie zamek Klatenborn. Widać go w końcowych scenach filmu.
Niestety w filmie nie zauważyłem widocznych na zdjęciach scenografii. Widocznie w trakcie realizacji filmu reżyser zmienił swoją wizję filmu. Może w trakcie montażu scenografie wydały mu się zbyt kiczowate? A szkoda. Film w zamyśle miał być baśniowy, inny niż wszystkie wojenne filmy znane dotychczas. Takie były zapowiedzi przed jego realizacją. Niestety nie udało się to. Wyszedł film jakich wiele, dosyć ciężki nawet jak na filmy wojenne. A większość z nas, Polaków, nie bardzo rozumie odniesienia do ballady Johanna Wolfganga Goethego.  Czy ktoś z Was ją czytał? Ja nie.


Film: "Król Olch"

Reżyseria: Volker Schlöndorff

Scenariusz: Volker Schlöndorff, Jean-Claude Carrière
 
Gatunek: dramat

Rok produkcji: 1996
 
Obsada:

 • John Malkovich jako Abel 
 • TiffaugesArmin Mueller-Stahl jako książę von Kaltenborn
 • Marianne Sägebrecht jako pani Netta 
 • Gottfried John jako ForresterVolker 
 • Spengler jako feldmarszałek Hermann Goering
 • Heino Ferch jako oficer SS 
 • Dieter Laser jako profesor Blaettchen
 • Agnès Soral jako Rachel
 
Jakość fotografii nie jest niestety najlepsza. Rok 1995 to była jeszcze era "przedcyfrówkowa", było pochmurno, ciemno, siąpił deszcz. 

Monstrualny i piękny zarazem Król Olch przykucnął w lesie, jakieś 30 metrów za zamkiem po lewej stronie, patrząc od strony zamkowej bramy.Brama wjazdowa na zamek w Szymbarku. Po obu stronach bramy stoją satyry albo inne mitologiczne postaci. Wykute niby z piaskowca. Złudzenie było doskonałe. Patrzę - widzę piaskowiec. Podchodzę do samej rzeźby - widzę piaskowiec. Dotykam - czuję piaskowiec. Dopiero kiedy puknąłem w łydkę rzeźby - usłyszałem głuchy odgłos styropianu pokrytego "kamieniopodobną" warstwą.                                                                                        Po lewej daszek- to również filmowa scenografia. Po daszkiem ściana - widać warstwy dołożonych sztucznych cegieł, które później wyleciały w powietrze w trakcie wybuchu. Jeszcze dalej, już na fotografii niewidoczne, ramy okienne włożone w puste oczodoły okien. Te okienne ramy, to jedyny pozostały do dziś element scenografii filmu.Kolejna scenografia - sztuczny mur od strony Jeziora Szymbarskiego.

1 komentarz:

 1. Te mitologiczne postacie są widoczne w filmie - kiedy dzieciaki wracają z ćwiczeń na zamek (widok na most zamkowy z fosy)

  OdpowiedzUsuń