piątek, 26 czerwca 2015

J.F. Augustin Nachflg. Allenstein - etykiety z butelek

Coś dla birofilów i allensteinomaniaków - etykiety z butelek dawnej rozlewni piwa "J.F. Augustin Nachflg.", mieszczącej się niegdyś przy ulicy Partyzantów w Olsztynie:


1. SULZANA - DAS WOHLSCHMECKENDE ERFRISCHENDE - TAFELWASSER


Hergestellt aus hygienisch einwandfreiem kohlesaurem Wasser unter Zusatz der Natur-Sole aus den Hellquellen Bad Sulza's (Thür.)

SULZANA - pikantna orzeźwiająca woda butelkowana. Ciekawostka. Dzisiaj nikt jeszcze nie wpadł na to, aby wyprodukować wodę mineralna pikantną.
Wyprodukowana z doskonałej higienicznej (??!!!) wody z dwutlenkiem węgla z dodatkiem naturalnych solanek z jasnych źródeł w Bad Sulza (Turyngia).
Dziwny tekst. Nie jestem pewien, czy dobrze go przetłumaczyłem.
2. Brause Limonade MIT ZITRONENGESCHMACK


Gazowana lemoniada o smaku cytrynowym.
Etykieta może nie w najlepszym stanie, jednak została odzyskana ze sprasowanego zgniotka. Cud, że tyle się zachowało. Przedstawiam te etykiety, ponieważ myślę, że to ogromna rzadkość wśród pamiątek z dawnego Olsztyna. Najczęściej zachowały się tylko butelki i porcelanki.
I tu zastanawiam się, czy skrót "Nachflg." pochodzi od słowa "Nachfolger" - następca, spadkobierca? Znaczyłoby to, że w owym czasie pan J. F. Augustin już nie żył, jednak miał tak wyrobioną markę, że jego spadkobierca podpierał się jego nazwiskiem?


Etykiety z kolekcji Mirka R.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz