piątek, 19 czerwca 2015

Kanał Elbląski i statek "BIRKUT" na starej fotografiiTrafiła w moje ręce piękna fotografia z wczesnych lat 70-tych. Przedstawia statek "BIRKUT" wypływający spod starego kamiennego mostu. Piękny statek i piękny most. Kocham takie kamienne, charakterystyczne dla Warmii i Mazur budowle.
"BIRKUT" został wyprodukowany w latach 60-tych i pływa do dzisiaj. Tu pływa jeszcze w barwach "Żeglugi Gdańskiej" (herb Gdańska na dziobie i oznaczenie "Gd I 48" na burcie). W połowie lat 70-tych pływające po kanale statki przejęła "Żegluga Mazurska" z Giżycka. Od 1992 armatorem został Zakład Komunikacji Miejskiej w Ostródzie – "Żegluga Ostródzko-Elbląska". Dnia 25 października 2010 nastąpiło przekształcenie ZKM w Ostródzie w firmę "Żegluga Ostródzko - Elbląska Sp. z o.o.". To tyle historii.

Birkut to inna, potoczna nazwa orła bielika.

Na koniec pytanie - zagadka (odpowiedzi sam nie znam) - w którym miejscu została zrobiona przestawiona poniżej fotografia?


6 komentarzy:

 1. Co jest w tych starych, czarnobiałych zdjęciach, że mają jakiś swój urok i magię jakiej nie udaje się dziś odtworzyć? Swoją droga sam ejstem ciekaw gdzie zrobiono to zdjęcie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, czarno-białe fotografie mają jakąś dziwną magie i magnetyzm. Być może dlatego, że są stare, że jest w nich zaklęty świat, który już przeminął? Kiedyś czarno-białe fotografie robiono z tej prozaicznej przyczyny, że nie umiano robić kolorowych. Czarno-białe fotografie są jakieś nierzeczywiste. Dlatego dzisiaj jest zauważalna jakaś taka silna tendencja do kolorowania starych fotografii i filmów, aby były bardziej "prawdziwe", aby lepiej odzwierciedlały ten stary nieistniejący już świat. Jednak wielu artystów fotografików coraz częściej wraca do fotografii czarno-białej. Bo mają tę właśnie magię i urok.

   Usuń
 2. Czy to nie most w miejscowości Karczemka?
  Pzdr,
  Alek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Alek, to z pewnością to miejsce. Chociaż niektórzy wskazują to miejsce jako Rybaki, jakiś rzut beretem od Karczemki. W każdym razie to na trasie Małdyty - Pasłęk. A dzisiaj znalazłem w necie to zdjęcie:
   http://www.panoramio.com/photo/11730621

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Zgadzam się :)
   A z pewnością jest coraz piękniejszy. Tylko my, mieszkańcy Olsztyna, często tego nie zauważamy...

   Usuń