niedziela, 7 czerwca 2015

Kanał Elbląski i pochylnia Buczyniec - ósmy cud świata na starej fotografii
Kilka dni temu, po 3-letnim remoncie, ponownie oddany został do użytku Kanał Elbląski. To jeden z cudów świata. A jeżeli nie, to przynajmniej jeden z cudów techniki. I jest to podwójny cud. Po pierwsze kanał z pięcioma pochylniami (czy jak to Niemcy określili na odwrocie: Schiefen Ebenen - równiami pochyłymi) to jedyne takie urządzenie na świecie, cud XIX-wiecznej techniki. Pozwala pokonać różnicę wysokości wynoszącą ok. 100 metrów. 
Drugi cud - to fakt, że urządzenia przetrwały dwie wojny światowe, nie wywieźli ich Rosjanie po 1945 roku, przetrwały też w dobrej kondycji cały okres PRL. Prawdziwy cud.

Kanał ma 5 pochylni. Cztery pierwsze pochylnie suche: Buczyniec, Kąty, Oleśnica i Jelenie uruchomiono w 1860. Ostatnią pochylnię Całuny zbudowano w latach 1874-1881. Powyższa fotografia pochodzi z lat 30-tych XX wieku. O ile dobrze rozpoznałem - przedstawia pochylnię Buczyniec. Proszę jednak tu o ewentualną korektę, gdybym się mylił. Od czasu zrobienia tej fotografii stereoskopowej minęło już ok. 80 lat. Trudno dokładnie rozpoznać ukształtowanie terenu, kiedy przez tyle lat mogła zupełnie zmienić się otaczająca roślinność.

I jeszcze jedna prośba - gdyby ktoś miał dla porównania współczesne ujęcie tego miejsca, moglibyśmy zrobić porównanie. Będę wdzięczny za podesłanie takiej fotografii.Dodano 08.06.2015r.:

Fotografie ukazujące Kanał Mazurski współcześnie, tj.  dniu 29 maja 2015r., kiedy to nastąpiło otwarcie Kanału po przeprowadzonym remoncie oraz inauguracyjny rejs 
-  udostępnione przez portal mojemazury.pl (autor fotografii: Adam Bartnikowski):


Fotografie Kanału, również po remoncie, które udostępnił Piotr Czajkowski:2 komentarze:

 1. Witam,
  byłem na inauguracyjnym rejsie po odnowionym odcinku Kanału Elbląskiego i pochylniach: Jelenie, Oleśnica, Kąty, Buczyniec. Zdjęcia są w galerii pod tym linkiem: http://mojemazury.pl/72187-273095,Kanal-Elblaski-pierwszy-rejs-po-remoncie,0.html.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki serdeczne za fotografie. Zazdroszczę pięknej wycieczki, tym bardziej, że inauguracyjnej. Ale teraz już wiem, gdzie zrobić następny weekendowy wypad :)
   Pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń